FIGURE PRO

1 2 Francesca Bolivar

2 1 Dana Carver

3 3 Julie Williams

 

Amateur Divisions:

 

MEN STANDARD BODYBUILDING OPEN

OVERALL WINNER / NEW PRO 

JASON LEBLANC

LIGHTWEIGHT

1  #4 Price Ebert

LIGHT HEAVYWEIGHT

1  #7 Chad Guidroz

2  #6 Stevie Landry 

3  #5 Rick Bressler

 

HEAVYWEIGHT

1  #8 Jason LeBlanc

2  #9 Jonathan McDonald

MEN STANDARD BODYBUILDING MASTERS 40

1 #8 Jason LeBlanc 

2 #7 Chad Guidroz NEW PRO

3 #4 Price Ebert

4 #10 Jason Barnes

5 #6 Stevie Landry

6 #5 Rick Bressler

MEN STANDARD BODYBUILDING MASTERS 50

1 #7 Chad Guidroz

2 #4 Price Ebert

3  #6 Stevie Landry

FIT AND INKED

1  #9 Jonathan McDonald

2e  #6 Stevie Landr

MEN CLASSIC BODYBUILDING OPEN 

OVERALL WINNER / NEW PRO  CARTER PETITE

CLASS B

1 11 Dillon Woods

CLASS D

1 13 Stephen Arnold

2 12 Kevin Bass

CLASS E

1 14 Carter Petite

CLASSIC BODYBUILDING MASTERS

1 13 Stephen Arnold

2 12 Kevin Bass

MEN BEACH BODY OPEN

OVERALL WINNER /

NEW PRO - WENDELL ROBERTS

CLASS A

1 11 Dillon Woods

2 15 Shawn Patterson

CLASS B

1 17 Wendell Roberts

2 16 Quentin Gilbert

3 18 John Crowson

CLASS C

1 19 Cody Thomas

CLASS D

1 21 Ben Jones

2 22 Steven Fox

3 20 Anthony Russel

MEN BEACH BODY NOVICE

CLASS A

1 15 Shawn Patterson

CLASS B

1 16 Quentin Gilbert

CLASS C

1 19 Cody Thomas

2 22 Steven Fox

3 21 Ben Jones

MEN BEACH BODY MASTERS 40

1 17 Wendell Roberts

2 23 John Gonzales NEW PRO

3 18 John Crowson
 

FIT AND INKED

1 19 Cody Thomas

2 11 Dillon Woods

FIGURE OPEN

OVERALL WINNER / NEW PRO  CHRISTA DAVID

CLASS A

1 24 Precious Roberts

CLASS B

1 27 Christa David

2 25 Nikki Williams

3 28 Sherry Simmons

4 29 Mandy Fain

5 26 Heather Prewitt

CLASS C

1 30 Katherine Graham

FIGURE MASTERS 40

1 27 Christa David

2 30 Katherine Graham NEW PRO

3 28 Sherry Simmons

4 31 Eva Noel

5 26 Heather Prewitt

FIGURE MASTERS 50

1 31 Eva Noel

SHAPE OPEN

OVERALL WINNER / NEW PRO  NIKKI WILLIAMS

CLASS A

1 32 April DiMarco

CLASS B

1 25 Nikki Williams

2 29 Mandy Fain

WOMEN BEACH BODY OPEN

OVERALL WINNER / NEW PRO   

APRIL DIMARCO

CLASS A

1 33 Amy Woods

2 34 Crystal Woods

CLASS B

1 32 April DiMarco

2 35 Lyndsie Love

3 36 Evie Reavis

4 38 Sunshine Rowe

5 37 Mandy Caldwell

CLASS C

1 41 Cindy Ruiz

2 40 Ashley Russell

3 39 Crystal Thomas

CLASS D

1 42 Shonda Gipson

2 43 Jeanna Jones Hill

WOMEN BEACH BODY NOVICE

CLASS A

1 34 Crystal Woods

CLASS B

1 32 April DiMarco

2 35 Lindsie Love

3 36 Evie Reavis

CLASS C

1 42 Shonda Gipson

2 37 Mandy Caldwell

WOMEN BEACH BODY MASTERS 40

1 41 Cindy Ruiz NEW PRO

2 40 Ashley Russell

3 43 Jeanna Jones Hill

FIT AND INKED

1 32 April DiMarco

2 33 Amy Woods

3 34 Crystal Woods

4 39 Crystal Thomas

G.B.O. LA State Championships

Promoter-

Chris and Tiffany Cruz

G.B.O. South Padre Island 

Promoter-

Scott and Lisa Ramsey

MEN STANDARD BODYBUILDING OPEN

OVERALL WINNER    JONATHAN MCDONALD

 

HEAVYWEIGHT

1st Place  #2 Jonathan McDonald

 

LIGHTWEIGHT

1st Place    #1 Israel Gaona NEW PRO

 

MEN CLASSIC BODYBUILDING OPEN

OVERALL WINNER / NEW PRO JONATHAN MCDONALD

 

CLASS B

1st Place  #3 Mike Jimenez

 

CLASS C

1st Place    #5 Victor Barnwell

2nd Place  #4 Daniel Alaniz

 

Class D

1st Place #6 Edgar Vidal

 

Class E

1st Place #2 Jonathan McDonald

2nd Place #  Eliud Munoz

 

MEN CLASSIC BODYBUILDING NOVICE

 

CLASS B

1st Place #3  Mike Jimenez

2nd Place # 9 Christopher Ramos

 

CLASS C

1st Place # 4 Daniel Alaniz

 

MEN CLASSIC BODYBUILDING MASTERS

1st Place #5 Victor Barnwell

 

MEN BEACH BODY FIT AND INKED

1st Place #14 Jimmy Munoz Jr

2nd Place #15 Jason McLaughlin

3rd Place #20 Christopher Pellegrin

 

MEN BEACH BODY OPEN

OVERALL WINNER NEW PRO  LAZARUS CRUMEDY

 

CLASS A

1st Place #11 Hakeem Benjamin

2nd Place  #3 Mike Jimenez

3rd Place  #10 Gerald Johnson

 

CLASS B

1st 12 Nick Barkum

2nd 14 Jimmy Munoz Jr

3rd 13 Angelo Foaday

 

CLASS C

1st 19 Lazarus Crumedy

2nd 18 Nathan Rodriguez

3rd 7 Eliud Munoz

4th 16 Mike Lipsey

5th 17 Ian Benisti

6th 15 Jason McLaughlin

7th 20 Christopher Pellegrin

 

Class D

1st  21 Orlando Chapa

 

MEN BEACH BODY NOVICE

CLASS A

1st 11 Hakeem Benjamin

 

Class B

1st 12 Nick Barkum

2nd 23 Angel Collazo

3rd 22 Mark Ramirez 1

4th 13 Angelo Foaday

CLASS C

1st 19 Lazarus Crumedy

2nd 16 Mike Lipsey

3rd 15 Jason McLaughlin

4th 20 Christopher Pelligrin

 

MEN BEACH BODY MASTERS 40

1st  16 Mike Lipsey

2nd 15 Jason McLaughlin

 

MEN BEACH BODY MASTERS 50

1st 21 Orlando Chapa NEW PRO

2nd 24 Keith Smith

3rd 10 Gerald Johnson

WOMEN CLASSIC BODYBUILDING OPEN

Class A

1st  #25 Laura Guerra

 

FIGURE OPEN

OVERALL WINNER / NEW PRO  JEANETTE SANTIAGO

Class B

1st  #26 Jeanette Santiago

2nd  #25 Laura Guerra

Class C

1st #27 Sarah Calhoon

Figure Masters 40

1st #26 Jeanette Santiago

2nd #27 Sarah Calhoon

Shape Open

OVERALL WINNER / NEW PRO YASMIN GONZALEZ

Class A

1 28 Erika Anzaldua

Class B

1st #30 Yasmin Gonzalez

2nd  #29 Marlene Alaniz

3rd #31 Liliana Aguirre

 

Class C

1st #32 Vanessa Cruz-Gonzalez

 

Shape Novice

Class A

1st #28 Erika Anzaldua

 

Class B

1st #30 Yasmin Gonzalez

2nd  #29 Marlene Alaniz

 

CLASS C

1st #32 Vanessa Cruz-Gonzalez

 

WOMEN BEACH BODY OPEN

OVERALL WINNER  /

NEW PRO  ERIKA ANZALDUA

CLASS A

1st  #28 Erika Anzaldua

2nd # 33 Patricia Reyes de Zapata

3rd  #34 Vivian Milam

4th  #35 Khrystal Whitworth

5th  #36 Ana Cowan

 

CLASS B

1st # 40 Joelda Olivarez

2nd #29 Marlene Alaniz

3rd #38 Roshni Bhakta

4th  #37 Marlyne Lipsey

5th #39 Rose Kellum

 

Class C

1st #43 Daniela Saldivar

2nd  #42 Leti Sterneckert

3rd #41 Elyanna Montelongo

 

Women Beach Body Novice

Class A

1st #28 Erika Anzaldua

2nd  #33 Patricia Reyes de Zapata

3rd #34 Vivian Milam

4th # 35 Khrystal Whitworth

 

Class B

1st #29 Marlene Alaniz

2nd  #37 Marlyne Lipsey

 

Class C

1st #43 Daniela Saldivar

2nd  #41 Elyanna Montelongo

 

Women Beach Body Masters 40

1st #42 Leti Sterneckert

2nd  #27 Sarah Calhoon

3rd  #39 Rose Kellum

4th # 36 Ana Cowen